Amikor válogatni kezdtem az alkatrészeket az új bringámhoz ugyan néhány pillanatig elgondolkodtam a váltáson, végül aztán az egyszerűség kedvéért mégis ugyanolyan szélességűt választottam, mint a korábbi.
Indokom a vegyes terepviszonyokra gyakorta javasolt a vállszélességgel megegyező kormányszélesség. Örülnék, ha elmondhatnám, a 46 cm tükrözi ezt, de hazudnék.
Hogyan jutottam el a Ritchey WCS VentureMax V2-ig?
Elvárások
Jár a két perc a vállveregető gép alatt, mert tavaly pontosan ugyanazokról az igényekről számoltam be, mint amikkel most kezdtem el a nézelődést:
sekélyebb drop — ettől valamelyest a külön felszerelendő könyöklő elengedését is remélem
széles kormány — így lesz helye a bikepacking utakon használt Ortlieb kormánytáskámnak (és a dropon kezemnek is), másrészt egy korábbi költséges upgrade fixálta a stucni hosszát
ergo-aero felsőrész — bár ebből hajlandó voltam engedni
Olyan komponenst kerestem tehát, ami bizony szempontból kicsiben tér el a bikefiten belőtt értékekhez és mégis más.
Fogalmak és számok
Definíciókra (és a fordítás megkerülésére) az olcsó megoldást választom, képeket vágok be. Mindemellett ajánlom Ritchey youtube-csatornáján publikált két videót is (egy, kettő).

Mostani Comp ErgoMax Handlebar adatai:
szélesség: 46 cm
teljes szélesség: 54,3 cm
(back)sweep: 4,6 fok
drop: 128 mm
reach: 73 mm
flare: 12 fok
flare out / outsweep: 3 fok
rise1: 1 cm
Ha már a gyártó honlapjáról lelestem az adatokat, azt is megnéztem mit írnak a dropformákról saját berkeikben.

Matekból sosem voltam különösebben jó, de az még nekem is egyértelmű, hogyha a szélességet és a stucni hosszát lefixálom és mégis a drop csökkenését várom, akkor turpisság csak a flare növelésével érhető el.
A fentieket észben tartva kezdtem el a keresést.
Piackutatás
Bár a bikepacking.com releváns cikke kiváló kiindulópont, szembe kellett néznem a valósággal — mit szállítanak (értelmes áron) a Magyarország nevű területre, illetve mi az ami sztenderdeket betartva kompatibilis a mostani set-uppal (lookin at ya, Deda — what in the fresh hell izzat 31,7 mm ?).
Nyilván n+1 cikket, videót talál az ember, ha a best gravel handlebar kifejezés üti be kedvenc keresőjébe.
Nekem legfőképp ezek keltették fel komolyabban az érdeklődésemet:
Redshift — Kitchen Sink Gravel Handlebar System
Elsőként néztem meg, mivel két termékük is fantasztikus. Legolcsóbb konfigurációban is 165 euróba kerül és cserébe nehezebb, mint szívem volt általánosban fizika témazáró előtt.
A kizárást a keresetthez képest szignifikánsan eltérő geo mellett a kimaxolásához szükséges rengeteg plusz guruló euró ténye jelentette. Ha ilyen büdzsém lenne akkor karbont vennék a Venturemaxból.
Farr — Aero Gravel Alloy
Ezen már többet törpöltem, hiszen ez a szegény ember Kitchen Sinkje. Egészen hasonló, viszont harmadáért elérhető. Bár nagyon furdal a kíváncsiság, hogy milyen az ilyen előre biggyesztett aero loop, végül nem ezt választottam, mert a drop érdemben nem kisebb (míg a reach jelentősen megnő).
Zipp — Service Course SL-70 XPLR Handlebar
Fúú, ez kicsivel csúszott le az első helyről. Jó formája, szép. Mi kell még? A nyertes azzal az előnnyel rendelkezik, hogy több recenziót találtam róla. És ismerjük az aranyszabályt — jobb 1000 értékelésből a 4.5 csillag, mint 10-ből a maximum.
Futottak még, véletlenszerű sorrendben, kizáró okokkal:
Lauf — Smoothie (szélesség, elérhetőség és ár), Ritchey — Beacon Handlebar (drop flare), Deda — Gera Alloy Handlebar (olaszok + reach), SQ-lab — 314 (bár érdekes a front sweep, nem jó a geo).
Ritchey — WCS VentureMax Handlebar
Végül kvázi házon (márkán) belül döntöttem — ennek olyan banális előnyeit látom, mint egyformán mérik a mérendőket és ismerem. A legtöbbet a pont megfelelően eltérő adatok és számos pozitív visszajelzés adta.

Amennyiben összehasonlítjuk a mostanit és a leendőt, a “változtathatatlan” adatok (reach és szélesség közül) egyedül az előbbinél mutatkozik 2 mm eltérés, a megszűnő rise-t pedig a kormány felemelésével tervezem kimozogni (ez mondjuk mást is változtat, hiszen a kormányszár nem függőleges, de majd meglátjuk).
Pluszban a Comp kategória helyett a WCS-t választottam. No nem a súly miatt, inkább a jobb rázkódáscsökkentési képesség miatt. Az olcsóbb double-butted, a drágább triple2 és magasabb osztályú, felső polcos az alumínium is.
Legalább ez garantált kormányváltás
Hiszen átnyújtotta a DHL futár a dobozt, kivettem az alkatrészt, megcsodáltam és jövő héten leugrok a szervizbe is időpontot kérni.
Hogy valóban jobban járok-e, csak az idő fogja megmondani.
Bálint
A kormány vízszintes része és a középső rögzítőfelület magassága közötti különbség. Pozitív szám esetén a kormány magasabban van, mint a rögzítése.
Az így kezelt cső külső átmérője állandó, de falvastagsága a cső teljes hosszában változó. Míg a végeknél vastagabb, a közepén vékonyabb. Ez jelentős súlycsökkentés mellett hatékonyabb rezgéselnyelést és ezáltal magasabb komfortot biztosít, míg a vastagabb részek a megfelelő merevséget (és hegeszthetőséget) segítik elő.
Kis nyelvi érdekesség, bár értem mit jelent a butt ebben a kontextusban, nem ismerem a magyar szakkifejezést és online angol-magyar szótárak sem segítenek ki érdemben.