Szombaton kivonatozunk Brnoba, hogy hazatekerhessünk. Egy szám előtte, egy utána.
Mi is ez?
Audax is a cycling sport in which participants attempt to cycle long distances within a pre-defined time limit. Audax is a non-competitive sport: success in an event is measured by its completion.
In late nineteenth-century Italy, day-long "challenge" sports became popular. Participants aimed to cover as much distance as possible and prove themselves audax ("audacious").[…] there are two forms of Audax: the original group-riding style, Euraudax, governed by Unions des Audax, and the free-paced (allure libre) style usually known as Randonneuring. A randonneuring event is called a randonnée or brevet, and a rider who has completed a 200 km event is called a randonneur.
Mielőtt folytatnám a fő szálat, az Audax kiváló kerékpárnév lenne. (Jut eszembe, ti elnevezitek a sajátotokat?)
Semmi hivatalos esemény csak vonatra fel, ablakot le, könyököt ki, végállomáson le, bringára fel, evőversenyre fel és célba be. Csináltunk már ilyet Csabi barátommal; tavaly két nap alatt Linzből kerekeztünk a magyar fővárosba vagy tavasszal sárga viharjelzés alatt falszerű ellenszélben Mohácsra Budapestről (aztán másnap Kecskemétre) vagy majdnem hazabringáztam Debrecenből is (az akkori társam a vége előtt kimerült, így a városhatártól nem messze már vonatoztunk).
A különbség a két korábbi kiruccanásokhoz képest, hogy a kitűzött 400 kilométer és 3600 méter szintgyűjtés mellé érdemi alvást nem tervezünk. Legfeljebb buszmegállóban, benzinkúton, mint nagyok.
Bivvy Tales: Graveyards, Monasteries, Bank Heists and First Dates
Beszúrás. Publikálás előtt számtalanszor olvasom el poszt (ah, automatikus tárgyrag), mégis marad benne olykor érthetőségi vagy helyesírási hiba.
Most inkább a tartalmi kiegészítés jutott eszembe a Send to everyone now megnyomása előtt. Milyen jó az a barátság, amiben nem rávesszük magunkat ilyenekre, hanem we do this for shits & giggles.
Az útvonal
Mivel nem kifejezett céllal vágtunk neki, így leginkább a vonatút időtartamát és a jegyek elérhetőségét vettük figyelembe. Brno jó hely és négy órányi vonatúttal számolva még közel is található. Van csehszlovák óváros kastéllyal, knédli káposztával és disznóhússal, taverna sörrel, park meglepő módon például fákkal stb. Egy hétvégére pont elegendő.
Aki beletúrna, itt megtalálja a publikusat.
Az útvonal maga lehetett volna rövidebb és kevesebb szintemelkedéssel, de nem vagyunk gyengék felkiáltással húztunk bele még néhány hurkot.
Az igazi kérdések a következők: a melyik tervezőt használja az ember és hol lesznek frissítési pontok.
Tervezőkből n+1 félét kínál az internet, mindegyik másért jó (rossz). Én a cycle.travelt használom, leginkább megszokásból (Google street view API-jal rendelkezik, ehhez olykor hozzánézem a Strava heatmapjét).
Mióta vannak bringázó barátaim és elindultak az itthoni (gravel)események, versenyek és közösségi csoportok, valamelyest ellustultam tervezés szempontjából, mindig van mit bejárni.
Automatikus megoldást még találtam arra, amit igazán szeretnék — (nyomtatható/exportálható) leegyszerűsített turn-by-turn utasításokat, amik a civilizációra utalnak — értsd x. kilométerkőnél település, benzinkút vagy közkút stb. található.
Értem én, hogy manuálisan berakható és/vagy használjak tekerés közben Apple/Google maps-et, de hol élünk, a középkorban?
Felszerelés
Kerékpár
A gravelt viszem (vagyis ő engem). Ilyen esetekben örülnék, ha magabiztosan értenék a váltóbeállításhoz és több kerékszettem lenne — egy all-road aszfaltra, egy gucci gravelre és bónuszként egy kvázi montira (mondjuk 50mm-es külsőt rakva a vázba, a gép csak egy lánctányéros szettel szerelhető).
Jobb híján megyek a szokásos terepgumival és a gördülési ellenállás ad majd egy nyugtató fehér zajos hátteret.
Táskák & alvás
Legutóbbi (jó, első) bikepacking túra közben határoztam el, hogy a 10 literes nyeregtáska és én pont úgy válunk majd el egymástól, mint látszólag önmagát alakító Vin Diesel és Paul Walker karaktere a méltán híres Fast & Furious filmsorozat hetedik részének bibliai szimbolikával operáló jelenetében:
Többször vittem már magammal különböző utakra, bánatomra azonban a Topeak Backloader jobban kileng, mint a forint-euró árfolyam (vagy újabban jüan). Aszfalton még elviselhető, terepen agyrém.
Mint ahogy a kerékpáripar oly sok mindenben, itt is utoléri múltbéli önmagát és a bikepacking táskák mellett újra feltűnek a klasszikus csomagtartók és oldaltáskák újragondolt verziói.
Ugyan Tailfin remek megoldásokat kínál, a több száz eurós/fontos árakra nézve vásárlás helyett csak szponzorációs igényemet tudom benyújtani. Így old school módon vásároltam egy hátsó csomagtartót és egy rögzítőfülekkel gyártott dry baget. 13 liter, ebbe kerül a felszerelés döntő része.
Ugyan a teljes űrtartalmat a váztáskák kiegészítik, nehéz megtalálni az ideális egyensúlyt a mit vigyek és mit ne lottóban — ha a sok a hely, sokat is pakol az ember.
Mivel jelentős a táv és szintemelkedés úgy számolok, hogy 20-24 órát legalább eltart a hétvégi mini-odüsszeiánk — feltéve, ha sikerül terveinknek megfelelően egyszerre letekerni. Ilyen fizikai terhelés mellett felelősségteljesen gondolkodva az alvás már nehezen elhagyható.
Hezitáltam, hogy csomagoljak-e hálózsákot is, jelenleg viszont 17 fokot írnak hajnalra, így egy matrac, pufi dzseki és takaró kombináció elégséges lesz egy-egy 30-90 perces szundításra. (Vagy nem, legyen ez jövő Bálint problémája.)
Láthatóság
Számomra kifejezetten fontos — főleg mivel saját biztonságomról van szó és tisztában vagyok azzal, hogy a fáradtság sem segít mindig jó döntéseket hozni.
Ilyen távon/időtartamon egyébként már érdemes lenne modern dinamós megoldásokat keresni, hiszen úgy töltögetésre, lámpacserére sem kellene agykapacitást égetnem.
Ugyanakkor az ilyen utak számomra még kivételek, így azzal főzök, ami van. A szokásos lámpák mellett viszek tartalékokat is.
Extraként pedig az éjszakai szakaszra csomagolok egy ilyen mellényt is:
Lehet overkill, de ránézésre jobban áll, mint egy urna.
Eszem-iszom, dínom-dánom, tirim-taram
A tempónál, erőbeosztásnál a perceived effort helyett wattmérőre támaszkodok. Hála a felmért FTP-nek2 és a Garminomnak egyszerűen az endurance3 zónám tartományának közepét lövöm be leadandó wattnak és szépen ellenőrzöm tekerés közben (mivel kettőnk közül én vagyok a gyengébb, Csabi jobb híján majd alkalmazkodik).
Miért? Mert ezt betartva elvben örökre elmegyek (yes, but actually no). Ráadásul megfelelően alacsonyan tartott intenzitás alatt simán fogyasztható “igazi” étel is és nem szükséges kizárólag zseléket, izotóniás italokat és egyéb varázsitalokat tölteni magamba4.
Ezeknél egyébként akármennyire is figyelek, hosszabb utakon fogyasztásukat nem köszöni meg az emésztőrendszerem. Természetesen bölcsen erre az útra egy új márkát próbálok ki, mi baj lehet (narrátor: minden baj volt).
Visszaszámlálás
Kicsit még nézegetem, tologatom a kézzel írt to-do listámat, fel-le szerelgetek és bepakolok-kiveszek és vásárlok dolgokat, aztán uzsgyi a Nyugatiba.
Amint hazaérek és összeszedem magam jelentkezek, hogy minek ment oda vagy szuper volt-e az út.
Bálint
Tessék egy kis gépi fordítás, valamennyire belenyúltam:
Az audax egy olyan kerékpársport, amelyben a résztvevők hosszú távokat próbálnak megtenni egy előre meghatározott időn belül. Az audax nem versenysport: az esemény sikerét a teljesítéssel mérik.
A tizenkilencedik század végi Olaszországban népszerűvé váltak az egynapos "kihívás" sportágak. A résztvevők célja az volt, hogy minél nagyobb távolságot tegyenek meg, és bizonyítsák, hogy audax-ok ("vakmerőek").
[...] az Audaxnak két formája van: az eredeti csoportos lovaglás tekerés, az Euraudax, amelyet az Unions des Audax szabályoz, és a szabad tempójú (allure libre) stílus, amelyet általában Randonneuring néven ismernek. A randonneuring eseményt randonnée-nek vagy brevet-nek nevezik, és egy 200 km-es eseményt teljesítő versenyzőt randonneurnek neveznek.
Az alapfogalmakért lásd a korábbi számot.
Avagy másik magyar szóval, ultrázó. Rendben, állóképességi (uncsi).
Apropó mi a különbség a hipotóniás, izotóniás és hipertóniás italok közt? Két cikk (egy magyar, egy angol) segít ebben, de tl;dr elsősorban különböző tápanyagsűrűséget és felszívódás gyorsaságot, nehézséget jelent. Intenzív sportolás alatt az izó a megfelelő. Illetve ne felejtsétek, hogy a zseléhez (és sótablettához, ha már erről beszélünk) sok vizet igyatok.