Bálint túrázik hírlevél #13
Ponyvafelverési kísérlet, tűzgyújtási szabályok, rövid túrabeszámoló, klímaintézkedés-szimulátor, önlefejező tengeri csigák, viselkedési minták az erdőben
Saját tartalom - összefoglaló, túraajánló
Ugyan esténként még megüt minket a tél hidege, a tavasz menthetetlenül közeledik. Márpedig tavasz derekától ismét szeretnék olykor-olykor a szabadban aludni. Elővettem hát a megváráslása óta szekrényben lapuló ponyvámat, hogy végre megtanuljam felverni.
Az eredeti skillshare, a youtube, itt is az érdeklődők segítségére siet. A ponyva felverése1 mellett érdemes csomózni2 is megtanulni, hiszen mindkettő szükséges a sikerhez.
Gondoltam egy kávéfőzés és tojássütés után simán kipróbálhatom magam a témában, de végül rám esteledett, így majd legközelebb. Legalább megráztam a szélben és konstatáltam, hogy nincs elég kötelem. Az őzek a domb másik oldalán kicsit mintha kinevettek volna, miközben leereszkedtek a Köves-bérc szikláin.
Kotyogós legutóbbi adásában is esett erről szó, ha szabadban raknátok tüzet, ellenőrizzétek a NÉBIH releváns honlapját3, ill. olvassátok el az oltáshoz tippeket adó bejegyzésemet is. Felelősen tüzet gyújtani menő.
Túraleírás és látogatásra érdemes pontok
Pilisszántói kör. Egy rövid túrát jártunk be néhány klasszikus célállomással. Strava.
Pilis-tető (Boldog Özséb-kilátó). Közelsége és magassága okán számos alkalommal jártam erre; télen, nyáron, sőt írtam történetéről és újjászületéséről is. Párás idő nem adott lehetőséget a körpanoráma igazi élvezetére, a heves szél pedig hamar elkergetett minket (még szerencse, hogy óvatosságból betettem egy széldzsekit a hátizsákba, így aztán nem lettem teljesen kék).
Nagy-bodzás-hegy és a piros kereszt. A zöld és piros jelzést nyugat-keleti irányban összekötő meredek ~800 méteres szakasz egyszerűen szép.
Kémény-szikla. Ugyan most nem érintettük, de ha környéken jártok érdemes kitérőt tenni erre.
Leány- és Legénybarlang. Klasszik bivakhely és barlangrendszer is van, de ahhoz én túl klausztrofób vagyok és lezárt is, így hidegen hagy. Fortuna mellénk állt, most a szárazabb talaj miatt könnyebben megközelíthetőek voltak.
Hírek, érdekességek
Klímaintézkedés-szimulátor. Rendszeres olvasók tisztában vannak vele, hogy a klímaváltozás ilyen-olyan módon rendszeresen4 visszatér a hírlevél elektronikus hasábjain, ez a mai számmal sem lesz másképp.
A Ventana Systems és MIT Sloan által kifejlesztett szimulátor bemutatja várhatóan hány fokkal fog 2100-ra emelkedni az átlaghőmérséklet, ha a status quo továbbra is fennáll. A csúszkákat húzogatva mi is “változtathatjuk” a jövőt (illetve saját lépéseink mellett a témával érdemben foglalkozó vezetők választásával is).80 múlva a legkedvezőbb meghozott intézkedésekkel is 1,2 fokkal melegebb lesz. Ha azonban semmit sem teszünk és magától rosszabbá sem válik a helyzet, akkor az érték ennek pontosan a háromszorosa. Aki szeretné, a feltételezéseket is változtatni tudja (például mennyire nő a tengerszint a jégolvadás miatt), ami további finomhangolást tesz lehetővé.
A Bloomberg cikke5 szerint a szimuláció több ezer ember majdnem egy évtizednyi munkáját öleli fel. Megbízhatóságát jelzi, hogy az ENSZ főtitkára is használja6.
En-ROADS - a szimulációÖnlefejező tengeri csigák. Igen, jól látja a kedves olvasó. Japán tudósok véletlenül fedezték le, hogy bizonyos csigák megváltak testüktől és nyugalommal falatoznak tovább. Az önamputáció, tudományosan autotomia, korántsem ismeretlen a természetben (gondoljunk a farkukat elhagyó menekülő gyíkokra), de ez egy teljesen új szint.
A megfigyelt állatok sebe nyakukon egy nap alatt begyógyult, szívüket átlagosan egy hét alatt növesztették vissza, míg a teljes testnek három kellett. (A régi még hónapokig “élt” és reagált a stimulációkra, míg végül teljesen elpusztult.) A csigák a művelethez szükséges energiát részben fotoszintézissel nyerik. Az étrendükben szereplő algákból szereznek be ún. kloroplasztokat (zöld színtesteket), amelyeket aktiválva sikeresen nyernek cukrot. A hibrid állat-növény táplálkozási módot kleptoplasztiának nevezzük, fontos kutatási terület.
A folyamat célja részben a gyíkhoz hasonló menekülés, de valószínűsíthetőleg inkább a csigák parazitáiktól menekülnek így.
The New York Times: Meet the Sea Slugs That Chop Off Their Heads and Grow New BodiesViselkedési minták az erdőben. Két cikket hoznék7 melyek több problémát is érintenek.
Az MME szállítja az első hármat. Az általános barbárság és életveszélyeztetés, amikor például az elkövetők a kihelyezett padokat darabolják fel vagy vadászlesek lábait vágják át (nagyragadozók híján a vadászok munkája igenis szükséges).
A második a szemetelés (és szemétlerakás). Elnézve a forgalmasabb célpontokat “köztudott”, hogy majd valaki más szedi össze az erdőben hagyott szemetünket (itt most nem kifejezetten az illegális szemétlerakásra gondolok, mint például hűtő és társai, lásd korábbi szám8, hanem energiaital- és sörösdoboz, müzliszelet csomagolása stb). Ugyan az erdőgazdálkodások kényszerből jelentős költségek árán ugyan, de ellátják ezt a feladatot, de elsődlegesen nem tartozna közéjük.
Végezetül védett területekre a tiltó táblák ellenére behatolókról is beszámolnak. Mi múlt héten9 jártuk körbe a témát; jelzett utakon túl bizony nem léphetünk be, hiszen legóvatosabb jelenlétünkkel is zavarjuk a természetet.
Aktív túrázóként magam is találkozok az erdőben bringásokkal és tudok mutatni legalább egy illegálisan épített pályát is. A Turista Magazin cikke körbejárja miképp szabad kerékpározni a természetben és miért lehet veszélyes az emberekre, de legfőképp az élővilágra.
A válasz könnyű; engem is jó párszor majdnem elcsapott illegálisan (értsd nem a kijelölt erdei kerékpárúton) tekerő drótszamaras, motoros. Számomra aggasztóbb a technikai sport természetre gyakorolt hatása - a terepgumi okozta talajerózió és zajterhelés.
Nem leszek álszent, jártam már én is tilosban, de fontosnak tartom, hogy a pandémia szülte kifejezés, a #túrázzfelelősen, ne csak a koronavírus miatti szabályokat jelentse, hanem a természet védelmét is.
Zárom soraimat, ahogy titeket, engem is vár a természet a hosszú hétvégén.
Bálint
Ha tetszett a hírlevél, oszd meg, iratkozz fel vagy támogass!
Kicsit ugyan körülményes használni, de a színkódok jelentése a következő: mélypiros tűzveszélyes, tüzet gyújtani tilos. Fehér, szabad. A tűzveszélyességi besorolás általánosságban jelzi a környék tűzveszélyességi mértékét. Halványpiros: nagy mértében, narancssárga: közepes mértékben és sárga: kismértékben tűzveszélyes.
Bálint túrázik hírlevél #12: Változik, lassul a Golf-áramlat. Hivatkozik az összes előzős számra.