Bálint túrázik hírlevél #18
rövid túrabeszámoló, európai bölény és az erdőtüzek, erdészeti jelzések, Google timelapse fotói bolygónkról
Saját tartalom összefoglaló, túraajánló
Túraleírás és látogatásra érdemes pontok
Cserhát legmagasabb csúcsán még nem hódítottam meg, így múlt hétvégén barátokkal orvosoltuk a problémát. Ezúttal a természetjáró A Naszály színe-java c. útvonalát jártuk be.
Naszály.
Strava vagy google drive (.gpx) - ezt a fájlt ide feltöltve kényelmesen megtekinthető egy részletes online turistatérképen.
Leírását meghagyom a természetjárónak, én csak annyit mondanék, hogy az egyik legszebb túrám volt az utóbbi időből.
Néhány kedvcsináló:
23 méter hosszú függőhíd, lépést ne tarts!
Virágmezők, instán további fotók.
Kanyargó Duna a Naszály 652 magas csúcsán álló geodéziai toronyból.
Hírek, érdekességek
Európai bölény az erdőtüzek megállítója. Spanyolországban az elmúlt 10 évben 741 ezer hektár1 erdő égett le. Meglepő módon az egyre gyakoribb és veszélyesebb tüzeket csak részben okozza a globális felmelegedés, másik ok ugyanis a legeltető állattartás és a mezőgazdaságban dolgozók számának visszaszorulása. A szakértelemmel végzett legeltetés tudniillik megakadályozza a táj túlzott elbokrosodását, ami elősegíti az esetlegesen kialakult lángok tovaterjedését.
Az európai bölény - mely nevéhez hűen egykor az egész kontinensen elterjedt - utolsó szabad egyedeit az előző évszázad 20-as évek körül vadászták le, azonban programok keretében manapság növekedő populációt mutat szerte a világon. Étrendjéből és méretéből adódóan kiváló a feladat megoldására. A kifejlett állatok egyedenként mintegy 30 kiló növényi részt (30% farostot, 70% hajtást és levelet) fogyasztanak el naponta, 1 tonnás tömegükkel pedig könnyen taposnak utat a visszanyírt bozótosban, ahol hatásukra és nyomukban inkább fű nő vissza.Forrás: Yvonne Kemp/Handout
2010-ben egy projekt keretében egy 20 hektáros tölgyerdőben gyakorlatilag ezek a növényevők végezték az erdészeti munkákat (aljnövényzet megfelelő visszavágását, sőt hibás facsemeték “kiválogatását”), ami ráadásul még költségeket is stílszerűen visszavágta. A spanyol Európai Bölényvédelmi Központ jelenleg adományokból és önkéntesekkel végzi munkáját zárt területeken. A bölények Spanyolországban (sem) engedhetőek szabadon a vadonba, ugyanis nem tekintik őket őslakos állatoknak.
→ The Guardian: Eat, roam, repeat: Can the bison’s big appetite stop Spain’s forest fires?Erdészeti jelzések. Amikor ‘19-ben először jártam felnőtt fejjel a Kőszegi-hegységben, a Kecskeugrató környékén találkoztam egy erdésszel, aki narancssárga sprével fújt le néhány fát az út szélén. Végül nem kérdeztem meg, hogy a felfestett forma mit is jelent, így örömmel olvastam a Turista Magazinban megjelent cikket, ami épp ezt magyarázza el.
Google Earth új funkciója. Google a NASA-val, az Egyesült Államok Földtani Intézetével, az EU Kopernikusz programjával és a Carnegie Mellon Egyetemmel közös projektje keretében összefűzte az elmúlt 37 évben Földünkről készült 24 millió fotót egy úgynevezett timelapse2 módszerrel.
Kifejezetten érdekes gyorsított felvételeket láthatunk számos kiemelt témában (is).Kínai naperőművek nőnek. Brazíliában erdők tűnnek el:
→ Bloomberg: Google Earth Now Shows Decades of Climate Change in Seconds
→ Google Earth: Timelapse
Boldog hétvégét, kedves Olvasó,
Bálint
Küldjétek tovább, ha tetszett, jelezzetek vissza vagy patronáljatok.
Kicsit utánanéztem hogyan lehet ezt valamelyest érthetőbbé tenni, nekem legalábbis már elég régen volt a lecke arról mekkora is egy hektár. Egy hektár 10 ezer négyzetméter, azaz mondjuk 100×100 méter. Hogyan képzeljük ezt el? Sétáljunk ki a (bármelyik) sarkon található, szabadon látogatható stadionhoz, ugyanis egy alapértelmezett focipálya 105×68 méter nagyságú, azaz úgy 0.7 hektár.
→ Wikipedia: Hectare
→ Wikipedia: Football pitch
A time-lapse egy fotózási technika, amikor a hosszú idő alatt felvett képeket utána rövid idő belül lejátsszák. A nézőben az idő múlásának érzetét kelti, ezért nevezik az idő fotózásának is. Maga a terminus is ezt jelöli: az idő múlása.