Kamaszkoromban az edginess önkifejezése mellett, az aktív nyelvtanulásban segített a német sokk-zenekar, a Rammstein. Ráadásul metáljuk számomra még az élvezhető kategóriába esett (vö. például akármennyire próbáltam megszeretni a norvég és egyetemes black metalt meghatározó Burzum vagy bármelyik releváns együttes fűrészelősebb és/vagy csirkedarálós számait, sosem ment).
Azért hozzáteszem, 20 felett inkább nosztalgiából veszem elő a korábban hallgatott lemezeiket, mintsem aktív rajongásból.
Mindemellett sosem számítottam arra, hogy az énekes, Till Lindemann az idők során egyre extrémebbé váló fellépőruhái a sportöltözködésben is útmutatóak.
Rave parti és téli sportolás
Egy ideje hűvösebb időben előszeretettel hordom a Decathlon nyárinak titulált ujjatlan és hálós aláöltözetét. Az ok egyszerű — korábban aláöltözetnek használt merinó hosszú ujjú felsőbe gyakran olyannyira beizzadtam, hogy komolyan fáztam. Miután beiktattam egy ilyen darabot a probléma megszűnt, sőt, még zimankósabb időben is hasonlóan jól működik.
Ugyan az elsődleges sportom az évek alatt túrázásból elsősorban kerékpározásba váltott, még bőven követek az előbbivel foglalkozó youtube csatornákat is. Így jött szembe például ez a videó is, mely a hálós aláöltözetek sokoldalúságát és hatékonyságát mutatta be:
(tl;dr a következő
— megfelelő szélvédő/shell réteg alatt melegebb, mint ahogy a logika elsőre diktálná, mert a fizika törvényei miatt a sűrűbb szövésű ruhadaraboknál több meleg levegőt ejt csapdába, illetve hatékonyabban vezeti el a bőrfelületről az izzadtságot és ilyenformán nehezebben itatódik át nedvességgel
— szükséges esetén mozgás közben könnyebben engedi ki a felesleges hőt [például kaptató után, cipzár lehúzásával])
A játékidő lejártával a youtube algoritmus hasonló influenszervideókat linkelt, szóval első gondolatom természetesen egy új szponzor keltett hullám volt. Ugyanakkor saját, dekás tapasztalatom miatt haboztam az azonnali elutasítással.
Nyilván erre is van egy (eh) tanulmány, de némi kereséssel több cikket, reddit beszélgetést (egy, kettő, három stb.) talál az érdeklődő. Skandik is gyakran kommentelnek, hogy dikk, nagyapám pont ilyet használt.

Hirtelen egy finn és egy norvég gyártót találtam. Végül a finn fivéreink mellett döntöttem, mert kézműves kisipari gyártók és a csökkenteni kell a monopóliumhatást.
Air Jordan Svala Airbase
Végül két darabot vásároltam — egy hosszú ujjú felsőt és egy háromnegyedes nadrágot, amit a joviálisan mosolygó Joulupukki maga csomagolt be, lehelt rá csókot és adott fel postán (30 eurós szállítási díjért mással nem is elégedtem volna meg).
Tapasztalatok
A prémium árak keltette kétséget a fórumokon található egyöntetű pozitív visszajelzés ellensúlyozta. Mivel rendkívül izzadós vagyok és hosszabb távokon karom és fenekem fázni szokott, gondoltam mi baj lehet?
Mivel januárra kicsit kiégtem a bringázásban (lám-lám, csak nem túledzettem magam?), plusz a gép és térdem is rosszalkodik1, így magamhoz képest keveset kerékpározok. Ellenben egy errand2 kapcsán kitöltöttem a szettet, amikor is eltekertem egy üzletbe néhány dolgot elhozni.
Először is, nem egyszerű túllépni a végtelenül zavarba ejtő kinézeten, ahogy a tükörben festettem a fürdőszobában, miközben Rammsteinék (sic) németül meneteltek a háttérben.
Másodsorban meglepően meleg. Persze lakásban mondhatni minden meleg, de ez sokkal jobban, mint súlya indokolná. Miután felvettem rá a kantáros, hosszú téli nadrágot sajnos a háromnegyedes aláöltözetből a felcsúszás miatt térdig érő lett (második alkalommal már egész jól elbűvészkedtem és a helyén maradt). Felsőnél, legyetek rám büszkék, alkalmaztam a bölcsiben tanult fogd meg az ujja végét, Bálint módszert, így a probléma ott nem jelentkezett.
Ugyan az első út maga relatív rövid volt, azért lámpák közt megnyomtam a tempót, hogy teszteljem miképp viselkedik a ruházat, ha felesleges hőt termelek. Garmin szerint 2-4 fok volt, szóval nem különösebben hideg. Öltözetem fent még egy könnyű őszi dzsekiben merült ki.
Indulás után a tüdőcsúcsaim környékén kicsit fázott a mellkasom, amúgy viszont kellemesen hőmérsékleten tartott. Csomagot zárt térben vettem át és a lehúzott cipzárral egész jól menedzseltem a túlhevülést.
Másodszorra egy Margit-szigeti körbe-körbéhez vettem fel. Z2-es tempó, semmi őrültködés. Valamelyest hidegebben mentem, mínusz 1-2-ben. A kiegészítés a korábbiakhoz képest a plusz a nyári szélmellény volt, szegycsontig kiengedve. Egy órányi játéktekerés után otthon megvizsgálva a kényes bőrfelületeket (felkar, comb hátsó oldala és fenék) ugyan érintésre hidegnek bizonyultak, de nem vörösödtek ki, mint korábban hasonló körülmények közt és mozgás közben egyáltalán nem fáztam.
Legutóbb egy pilisi, visegrádi-hegységi, alapvetően erdei és országutas, olykor havas és jégpáncélos útvonalra gondoljatok (lefelé kétszer csúszott ki alólam a bicaj és nyomtam egy-egy elegáns Van Damme spárgát), mínusz 1-2 fokkal, ködben, mászással, ereszkedéssel.
A megdöbbenés igazán itt kezdődött és folytatódott — végig csontszáraz maradtam én is és az öltözetem is, ráadásul magas komfortérezettel.
Természetesen szükség szerint váltogattam a felső, szélzáró réteget nyári szélmellény, dzseki és semmi közt, ugyanakkor sosem fáztam igazán vagy sültem meg.
Bónusz, kevés izzadtság gyengébb kerékpáros illatprofillal jár, ez pedig ritkább mosást is jelent.
Úgy fest, hogy megtaláltam a számomra legjobban működő (téli) aláöltözetet, amit bátran ajánlok minden sporttársnak.
Bálint
A második stopliállítás szerintem megoldja a térdet, míg a kerékpár alkatrészcseréje, szokás szerint olcsó lesz. Erről később talán beszámolok még.
Valaki fordítsa már le nekem ezt a szót, mert a szótár szerinti küldetés, megbízás kevésbé az, mint ahogy én ismerem:
— a task that involves going somewhere either to take a message or to take or collect something — Cambridge Dictionary
— a short trip taken to attend to some business often for another — Merriam-Webster