Új Garmin fejegység vásárlása boldogság (és soványodott pénztárca) mellett frissítések sorozatával és a készülék testreszabásával is jár.
Az 1040 esetén a szoftver vezeték nélkül és fájdalommentesen megoldódik, azonban a térképek legújabb verziójának ellenőrzéséhez, letöltéséhez középkori módon mindenképp számítógéphez szükséges csatlakoztatni (vö. évekkel ezelőtt kölcsönkapott egy valamilyen Wahoo, a teljes készülékmenedzsment mobilon megoldható, illetve nem kell az eszközt nyomogatva lassan, de elkerülhetetlenül agyvérzést kapni.)
A Garmin Express használata pedig nem egy felemelő élmény. Számomra a gyártó szoftvermegoldási tizenöt évvel lemaradottak, hákolósak, a jogosan elvárható Steve-féle it just works helyett. A térképfrissítésnek háromszor álltam neki, ami egyesével nagyjából 40 percet vett igénybe, hogy aztán ismeretlen hibára fusson.
A folyamat egyébként a felhasználó megkérdezésével kezdődik, illetve a letölthető régiókat sorolja fel.
A hiba egyébként az volt, hogy nem fogadta el a választásomat és megpróbált mindent telepíteni és a 32 GB tárhely pedig kevésnek bizonyult. Végül a készüléken magán választottam ki a fent is listázott kettőt (és kivettem a teljesen feleslegeseket), utána gond nélkül fejeződött be az egész.
Hibakeresés kilátástalannak tűnő szakaszában eszembe jutott, hogy vajon vannak-e még ingyenes alternatívák?
Egy gyors keresés után a válasz természetesen igen.
Garmin Edge TopoAcive vs OpenStreetMap (OSM)
Hat-hét évvel ezelőtt a túrázást tartottam az alapsportomnak és beszereztem egy GPSMAP 64s-t. A vásárlással vagy nem járt ingyenes térkép vagy csak a kevés részletet mutató base map-et kaptam meg — már nem emlékszem pontosan. Mindenesetre pont az a kört futottam le, amit később bemutatok.
Szerencsére manapság az Edge készülékekhez bármely Garmin kerékpártérkép ingyenesen letölthető, de előtelepítve csak a régiós lesz (például Európában véve e vén kontinensé).
Érdekesség, hogy Garmin (és persze Komoot vagy Strava is) önkéntesek által fejlesztett, ingyenes és nyílt OpenStreetMap-et használja és formázza saját meglátásai szerint, elviekben tehát nagy adatkülönbségekre nem, jobbára tervezés, szín, kontraszt és ikonkészlet különbségekre kell számítani (közben tehát mégis teljesen máshogyan viselkednek).
Mikor érdemes és mikor nem érdemes ezzel foglalkozni?
Glad you asked. Mielőtt időt, energiát fektet ebbe bárki — szerintem Garmin saját, automatikusan frissített térképei alapvetően jók, hiszen naprakészek, részletesek, könnyen olvashatóak és esztétikusak is.
Amilyen esetekben beleásnám magam:
Érdekel.
Nem tetszik a Garmin térkép vagy kicsit feldobnád a megszokott kütyüt új vásárlása helyett.
Régi készülék és/vagy kevés tárhely (TopoActive Europe 15.3 GB vö. Hungary BBBike.org 260 MB).
Speciális igények (például turistajelzések, montis ösvények és pályák, látásproblémák).
Amit érdemes fejben tartani.
Sok helyütt olvasom, hogy az alternatív térképek némelyike megtöri a címkeresést (ezt általában jelzik is).
Manuális frissítés. Ezek a térképek megfelelő integráció híján csak így működnek.
Trial & error tesztelgetés. BBBike.org például screenshotokkal mutatja, melyik térképe hogyan néz ki, de ezt nem mindegyik ingyenes szolgáltatás teszi meg. Meg ahogy a kémiatanárom mondta röpdoga előtt középiskolában — a puding próbája az evés. (A kémiapudingjaim nem különösebben bizonyultak sikeresnek.)
Plusz komplexitás. Jelenlegi térképek és részletesség megváltoztatása önmagában is jelentős változást okozhat, plusz változó hozzáadása nem segít ezen. Egyszerre egy tényező átállítása és az eredmény csekkolása mérsékli ezt.
Hogyan csináljam?
A sporteszköztesztek pápája, DC Rainmaker, részletes leírást készített erről, minimális nyelvtudással könnyen követhető.
Lényegében minden szájton ugyanaz a módszer — kijelöli az ember a régiót, .img (Garmin/GPS) formátumban letölti, csatlakoztatja a készüléket a számítógéphez és behúzza a fejegység főmappájába, majd az eszközön kiválasztja.
Források
Néhány, nem az összes. Érdemes olyat keresni, ami kifejezetten kerékpározáshoz, túrázáshoz készült.
Ahogy látom kétféle típusú letöltés létezik, kész térkép és réteg. Az előző teljesen helyettesíti az alapértelmezett Garmin-félét, míg utóbbi egyfajta rátétként kerül rá arra.
BBBike.org — Többféle térképkinézet.
Screenhotok a különböző típusokról.
Frikart.no — Különféle térkép és réteg.
geocaching.hu — Emlékeim szerint itt töltöttem le egykor azt a térképet, ami mutatta a magyar turistajeleket is. Tegnap nem tudtam belépni (hibás jelszót jelez friss regisztrációval és akkor is, ha újat kértem és a megküldöttel próbáltam. Adminnak lehet írni, de nekem ehhez nem volt türelmem.)
Trailforks — Rétegként működik, igazából csak megemlítem, hiszen egy ideje Garminokra már gyárilag telepített.
Ezek a projektek jellemzően önkéntesek munkájának gyümölcse, fenntartásuk azonban így is pénzbe kerül. Ha használjátok őket, szerintem adakozzatok.
Mit csináljak, ha világvége van?
Összeomlott az Edge és nem tudod visszaállítani? Nyomni kell egy jó reset map defaultot vagy egy sokkal drámaibb factory resetet (nekem eddig erre egyáltalán nem volt szükségem).
A tesztelgetés elkezdése előtt, jó ötlet szinkronizálni a készüléket a Garmin Connecttel, valamint backupolni (archiválni?) a beállításokat.
Folytatva a néhány bekezdéssel ezelőtt említett kódexes középkori vonalat, ez ismét csak kézzel tehető meg. Számítógéphez csatlakoztatva a főmappában körülnézve ezeket a fájlokat kell elmenteni:
Locations - contains Locations.fit file that stores saved location(s)
Records - contains Records.fit file that stores personal records you have achieved
Settings – contains Settings.fit file which stores user profile, device settings and bike profiles
Sports – contains each activity profile as a separate file
Totals – contains Totals.fit file which stores device totals for time and distance
Weight - contains Weight.fit files obtained from a Tanita platform
Bálint, te mire jutottál?
Ray által ajánlott Openfietsmap Lite térkép kontúrja és színei kedvemre valóak, azonban olyan ikonkészlettel dolgozik, ami felett szemem könnyen átsiklik — márpedig vízvételi helyeket, főleg így nyáron, nem szeretnék kihagyni. Próbáltam Frikart trails rétegét is, azonban inkább zavarónak éreztem, mintsem hasznosnak.
Mivel új a készülékem, ráadásul mérete is más (1040 jóval nagyobb kijelzővel rendelkezik a korábbi 530-nál) egyelőre maradok a gyárinál és meglátom mit csinálok később.
Ha tetszett, like & subscribe & all that jazz.
Bálint